E-papierosy zabijają?

  Słyszeliście pewnie o śmierci nastolatka w Łomży. Powodem tego przykrego zdarzenia miał być e-papieros. Incydent ten, choć bardzo przykry, stał się kolejnym – po zgonach w USA – śmiertelnym żniwem zbieranym przez e-papierosy. Swego czasu głośno było o wspomnianych wcześniej zarejestrowanych przypadkach w USA. Jak wiadomo, śmierć spowodowały NIELEGALNIE zakupione kartridże, które zawierały w sobie powszechnie znaną substancję określaną skrótem THC. Nasze rodzime media niezwłocznie podchwyciły temat, jakoby korzystanie z e-papierosów prowadziło bezpośrednio do zgonu. Demonizowanie e-papierosów nie miało swojego początku w owych wydarzeniach, ale znacznie przybrało wtedy na sile. 

Rola powszechnej dostępności 

  E-papieros to urządzenie, które jest dostępne dla prawie każdego obywatela. Dlaczego PRAWIE każdego? Cóż, istnieją w Polsce miejscowości tak małe, że na próżno szukać w nich vape shopu. Wracając jednak do sedna tematu – w większości miast, a nawet wsi, znajdziemy z łatwością dostępne do zakupu e-papierosy. Nawet na stacjach benzynowych dorwiemy za 100 lub 200 złotych jakiś zestaw startowy, o liquidach w Żabce nie wspominając. 

  Przez wzgląd na specyfikę działania e-papierosa, jest on szczególnie pożądany wśród eksperymentujących nastolatków. Spójrzmy prawdzie w oczy – zdecydowanie łatwiej ukryć przed opiekunem e-papierosa, niźli klasycznego papierosa. Nie chodzi tutaj o sam fakt posiadania, a o proceder palenia. Tradycyjne papierosy zostawiają po sobie nieprzyjemny zapach, nie da się ich wyłączyć, a skryte palenie w zaciszu pokoju jest po prostu niemożliwe. 

  Nastolatek, e-papieros i polskie media

Zdecydowanie NIE APROBUJĘ korzystania z e-papierosów przez osoby niepełnoletnie. Jednak, pomimo moich – i wielu innych osób – intencji, nie zmienię rzeczywistości. Powszechność e-papierosów, choć pozytywna, w połączeniu z ich atrakcyjnością tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę. Bezpośrednim skutkiem tej kompilacji jest po prostu fakt, iż coraz więcej nastolatków i nastolatek eksperymentuje z e-paleniem. Właśnie ten fakt jest w większości publikacji, audycji i emisji telewizyjnych wykorzystywany do demonizowania e-palenia. Częściej bowiem mówi się szkodliwości e-palenia wśród nastolatków, niż o szkodliwości palenia i e-palenia u dorosłych razem wziętych. Dlaczego? Przedstawianie sytuacji w taki sposób wywołuje większe emocje, co przekłada się na intensywne i żywe dyskusje na temat ochrony młodych pokoleń. 

E-papieros – rzeczywistość a rzeczywistość

  Według mej najlepszej wiedzy, e-papieros jest ZNACZNIE mniej (mowa tutaj o około 95%) szkodliwy niż jego tradycyjny odpowiednik. Podczas inhalowania do płuc aerozolu z e-papierosa nie dostarczamy do organizmu bardzo szkodliwych substancji smolistych, będących głównym czynnikiem raka płuc. Ponadto, w tradycyjnych papierosach znajdują się tysiące bardzo szkodliwych i uzależniających substancji, takich jak cyjanowodór (główny składnik Cyklonu-B, czyli gazu z którego korzystano w obozach śmierci). Aerozol z e-papierosa takich składników nie zawiera. 

  Według mediów, sam fakt chemicznego pochodzenia liquidu jest wystarczający do oceny, jakoby był bardziej szkodliwy od “naturalnej” rośliny, jaką jest tytoń. Nie chcę zagłębiać się w moje osobiste przemyślenia dotyczące polityki koncernów tytoniowych, ani polityki akcyzowej rządu – nie czas i pora na taki temat. 

  Do napisania tego artykułu zainspirował mnie film https://www.youtube.com/watch?v=Ka0UjXGKtdw, który jednak odbiega trochę od – nie będę się wzbraniał przed użyciem tego słowa – propagandy, jaką serwują nam codzienne media. Jak bowiem ocenić źródło, które korzysta z domysłów, a nie faktów? Jak ocenić źródła, które niczym nie popierają swoich wypowiedzi? Wreszcie – jak ocenić źródła, które manipulują emocjami i punktem widzenia odbiorcy? 

  Podsumowanie

Zapraszam do dyskusji, a przede wszystkim do wyciągania własnych wniosków. Apeluje szczególnie do e-palaczy – brońcie swojego stanowiska, bo uwierzcie mi, argumentów znajdziecie mnóstwo 🙂   Serdecznie polecam również ten artykuł – https://abcvape.pl/index.php/2020/03/08/rozdane-urzadzenia-w-walce-z-nalogiem-walka-z-tradycyjnymi-papierosami-w-northhmptonshire/ – Jak widać, Wielka Brytania ma nieco odmienne zdanie.