Koronawirus – zapobiegać, a nie leczyć

Koronawirus – w jaki sposób obecna sytuacja ma się do rzeczywistości i społeczności waperów w Polsce? Powiem Wam szczerze, że sam nie wiem – ale się domyślam. Myślę, że warto na bieżąco aktualizować doniesienia związane z koronawirusem – a w naszym, vape-przypadku – związane z koronawirusem i e-papierosami. Czy to wogóle ma ze sobą jakiś związek? Sądzę, że jeden albo dwa się znajdą – i to nimi postaram się zająć i informować Was najszybciej jak tylko się da.

Koronawirus, e-papierosy i media

Pisałem już wcześniej na temat medialnej nagonki skierowanej w całą naszą branżę EIN – https://abcvape.pl/index.php/2020/03/09/medialna-nagonka-e-papieros-pod-ostrzalem/ . Nie były to ataki skierowane wyłącznie w producentów i dystrybutorów – e-palaczom też się oberwało. Starałem się śledzić wszystkie przypadki, w których wspominało się o zagrożeniach związanych z e-papierosami. Wówczas, szczególnie po tragicznej śmierci nastolatka (spowodowanej rzekomo paleniem e-papierosa) bardzo często w programach informacyjno-kulturowych “coś tam ktoś tam wspomniał o tym, że palenie e-papierosa jest szkodliwe”. Ujmowano to w sposób, jakoby palenie e-papierosa doprowadzało do śmierci – koniec kropka. 

Covid zmienił trochę nastawienie mediów. Temat e-papierosów (dotychczas dosyć popularny) zszedł na BARDZO daleki plan. Dokładnie w tym momencie, czyli po konferencji dotyczącej przerwania zajęć dydaktycznych jestem pewien, że koronawirus będzie królował w mediach. Jest to fakt, o którym absolutnie każdy z nas doskonale wie. Jak więc ta sytuacja odnosi się do e-papierosów? Epidemia nie skończy się jutro, pojutrze – ani za miesiąc. Im dłużej trwa, tym większe zbiera żniwo, i musimy być na to gotowi. Medialna nagonka na e-papierosy nie będzie w tym czasie tematem żywym – może nawet okazać się, że zostanie całkowicie zapomniana. Osobiście twierdzę, że gdy świat – w tym Polska – upora się z koronawirusem, będzie dużo więcej, dużo ciekawszych od e-papierosów tematów.

Koronawirus, bezpieczeństwo, i przyszłość EIN w Polsce

Jeśli tak się stanie, to branża Vape w naszym kraju przestanie być atakowana. Będziemy mogli w spokoju budować jej dobrą opinię, budować społeczność i rozwijać się w jej kierunku. Media przestaną atakować palaczy, korzystając z – bardzo często wyssanych z palca – argumentów przeciwko e-paleniu. Apeluję, namawiam i zachęcam – dbajcie o higienę, myjcie dokładnie dłonie i zachowujcie zdrowy rozsądek, bo panika jest w tym wszystkim najbardziej niebezpieczna. Warto mieć przy sobie dezynfekujące gaziki z alkoholem – niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie dał znajomemu spróbować nowego liquidu – wirus z łatwością może przenieść się przez ustnik.

Polecam wam spojrzeć: https://www.pzh.gov.pl/jak-uchronic-sie-przed-koronawirusem-infografiki-swiatowej-organizacji-zdrowia-who/

SmoothAir -na Spotify? O co kaman?