Wirusobójca doskonały? Let’s do this, vape!

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że wszystkie informacje poniżej są wierną interpretacją badań, związanych z “vapour” – czyli aerozolem z e-papierosa. Przeprowadzone już w 1942 roku badania wykazały, że odparowane PG jest bardzo skutecznym vape-środkiem bakteriobójczym. Wyższe stężenia zdolne są nawet zabijać wirusy grypy – w obecnych realiach, to naprawdę pokrzepiająca wiadomość. Odwołuję się tutaj do tego artykułu, i zawartych w nim źródeł: https://www.news-medical.net/news/20091104/Propylene-glycol-in-e-cigarettes-might-keep-us-healthy-says-researchers.aspx. Według informacji w nim zawartych, znacznie spadła ilość zgłaszanych przez e-palaczy zapaleń płuc, zachorowań na grypę i infekcji. 

Badania przeprowadzano wówczas w pomieszczeniach (oczywiście, wydychany dym również działa), więc jeśli chodzi o kwestię organizmu – nie jest ona w 100% potwierdzona. 

Vape for life, czyli koronawirus może mieć problem

Jak dobrze wiadomo, vape-świat mocno obrywał różnymi “doniesieniami”, jakoby był śmiertelną pułapką, okrutnym zabójcą i chemicznym mordercą. Im dalej w las, tym więcej spotykamy głosów pozytywnych. Takim właśnie głosem jest bakteriobójcze działanie PG w aerozolu, które – powtórzę to raz jeszcze – szczególnie przyda się w obecnych realiach. Koronawirus sam w sobie jest bardzo niebezpieczny, zdarzyło mi się już nawet o tym napisać! (wrzucam link:https://abcvape.pl/index.php/2020/03/11/koronawirus-i-spolecznosc-vape-w-polsce/) A wspomniane wyżej badania mają ogromne znaczenie, i co najważniejsze – bardzo dobre rokowania. Dlaczego jednak nie należy pałać ogromnym optymizmem? Cóż, sam fakt bakterio-wirusobójczych właściwości vape nie jest wystarczającą przesłanką do tego, żeby czuć się w 100% bezpiecznie.

SmoothAir -na Spotify? O co kaman?

Vape vs koronawirus

W ostatecznym rozrachunku podsumujemy wspólnie dwie ważne kwestie – wyżej wspomniane działanie vape, i zagrożenie epidemiologiczne w naszym kraju. Badania jednoznacznie wskazują, że aerozol z e-papierosów (a konkretnie PG-glikol) ma działanie bakteriobójcze, a wyższych stężeniach – wirusobójcze. Nie przeprowadzono jednak konkretnych badań zatytułowanych “jak dym zabija bakterie i wirusy w płucach” – ujmując to kolokwialnie. 

Z drugiej strony, nie należy brać tego głęboko do serca. Żaden e-palacz nie jest bezpieczny tylko dlatego, że wapuje. Pamiętajcie proszę, szczególnie teraz i w przyszłości – dbajcie pieczołowicie o higienę, nie bierzcie udziału w dużych zgromadzeniach (z bólem serca to piszę – nawet w vape spotach) i dbajcie o własną odporność. Koronawirus jest niebezpieczny, i pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować.

Czy highend robi różnicę ? – Wideo z Eventu

Francuski Wejp – Vapeshop w Paryżu cz1