Współczesna technologia uczyniła akumulatory 18650 litowo-jonowe stałym elementem naszego codziennego życia. Jednak z tym wzrostem popularności pojawiają się także pewne zagrożenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci postępować właściwie w przypadku zapalenia się takiego akumulatora.

Zrozumienie akumulatorów litowo-jonowych

akumulator 18650, płonący styl

Przed przejściem do kroków dotyczących gaszenia palącego się akumulatora warto zrozumieć, dlaczego te baterie są tak powszechne i dlaczego mogą się zapalać.

Dlaczego akumulatory 18650 litowo-jonowe są popularne?

Akumulatory litowo-jonowe znalazły zastosowanie w wielu urządzeniach ze względu na swoją wysoką pojemność energetyczną, długotrwałość i lekkość. Pozwala to na dłuższe działanie urządzeń bez konieczności częstego ładowania.

Czynniki ryzyka

Chociaż technologia ta jest ogólnie bezpieczna, w pewnych okolicznościach, takich jak uszkodzenie fizyczne, nadmierne ładowanie lub wystawienie na działanie wysokiej temperatury, akumulatory mogą się przegrzewać, a nawet zapalać.

https://smoothvape.pl/pl/68-akumulatory

Jak prawidłowo ugasić palący się akumulator 18650?

1. Zabezpiecz się

Zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Zakładając rękawiczki i gogle ochronne, możemy chronić się przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem oraz unikać poparzeń czy uszkodzenia wzroku.

2. Użycie gaśnicy

Jeśli masz dostęp do gaśnicy, użyj jej, aby zgasić płomienie. Jednak ważne jest, aby być ostrożnym, ponieważ chemiczne substancje wydobywające się z akumulatora mogą być niebezpieczne.

3. Alternatywne metody gaszenia

W przypadku braku gaśnicy, użyj suchego proszku chemicznego lub piasku. Chociaż obie substancje są skuteczne, mogą one spowodować dodatkowe uszkodzenia urządzenia.

4. Oddal się i wezwij pomoc

Jeśli płomienie są zbyt duże i nie masz odpowiedniego sprzętu, najlepiej jest oddalić się i zadzwonić po pomoc.

5. Usuwanie i przechowywanie akumulatora

Po ugaszeniu akumulatora, przenieś go w bezpieczne miejsce, takie jak metalowa puszka, aby uniknąć dalszego ryzyka.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Chociaż akumulatory litowo-jonowe są stosunkowo bezpieczne, ważne jest, aby być świadomym ryzyka i wiedzieć, jak postępować w przypadku awarii. Ostatecznie odpowiednia wiedza i środki ostrożności mogą zapobiec większym katastrofom.

https://smoothvape.pl/pl/68-akumulatory